sobota, 1 sierpnia 2015

Warszawskie blizny, czyli ślady po wojnie w Stolicy

Spacerując po Warszawie nawet niezbyt uważny obserwator zauważy jaki wpływ na miasto miała II Wojna Światowa. Tablice pamiątkowe, pomniki i murale dają wyraźnie znać o przeszłości. Jako entuzjastka wszystkich form upowszechniania i upamiętniania historii jestem jak najbardziej za.
Dziś z okazji 71 rocznicy Powstania Warszawskiego chciałabym się podzielić tymi śladami, które ja zauważyłam. Zdjęcia nie są może najlepszej jakości i nie wszystko udało mi się utrwalić, ale nic straconego, do Warszawy wciąż jeszcze da się dojechać.
Zacznijmy od Pomnika Drzewa Pawiackiego stojącego przed Muzeum Więzienia Pawiak. Jest pomnikiem nie tylko ofiar ale też ludzkiej pamięci i przez to jest najwymowniejszy i... najpiękniejszy.

Pomnik Drzewa Pawiackiego

Jedna z tablic i ususzona róża pozostawiona przez kogoś

Kolejną subtelną, ale wiele mówiącą oznaką czasów wojennych są ślady po murach getta. W dwóch językach przypominają, że na przykład przechodząc chodnikiem mijamy miejsce, które tysiące ludzi chciało przekroczyć ku przynajmniej trochę lepszemu życiu, a najczęściej- ku jakiemukolwiek życiu.

Mury Getta

Są oczywiście i tablice pamiątkowe przypominające wszystkim przechodniom- zarówno turystom jak i mieszkańcom- o miejscach w których walczyli powstańcy.
Reduta "Nałęcza" gdzie walczył 1 Batalion Szturmowy "Nałęcz" upamiętnia taki właśnie głaz z tablicą pamiątkową. Powstańcy bronili w tym miejscu dostępu do Starego Miasta. Ciekawy jest płotek który okala miejsce gdzie stoi kamień. Ozdobiony jest on kotwicą utworzoną ze złączonych liter P i W- symbolu Polski Walczącej. 

Reduta "Nałęcza"

Płotek z symbolami Polski Walczącej

Reduta Matki Boskiej związana jest z obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej, który znajdował się na elewacji budynku i przetrwał bombardowania. Pomnik postawiono w 1998 roku.

Reduta Matki Boskiej

 Pomnikiem który widziałam w czasie pierwszej wizyty jest Pomnik Małego Powstańca. Upamiętnia on najmłodszych uczestników powstania. Pomnik odsłonięto w 1983 według projektu opracowanego już w 1946. Przedstawienie tak małego dziecka jako powstańca przypomina o smutnej rzeczywistości czasów wony i powstania gdy dzieci przestawały być dziećmi i stawały się żołnierzami. Szczególnie mocny staje się ten obraz gdy pomyślimy o tym, że obecnie dzieci również walczą na wojnach dorosłych.

Pomnik Małego Powstańca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz